İptal ve İade Şartları

https://www.ordu-dedektor.com.tr üzerinden yapılan satışlar, ” Uzaktan Satışlar ” sınıfına girer ve “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği”nin hükümlerine tabidir. Satın alınan ürünlerin iade edilmesi konusundaki hususlar da bu Kanun ve Yönetmeliğin kapsamında değerlendirilmelidir. İade işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, Müşteri, siparişi kendisine teslim edildiği anda kargo yetkilisi nezdinde gönderiyi kontrol etmeli, kargo paketinde ya da ambalajında herhangi bir çatlama, kırılma, bozulma, kutunun açılması ya da ezilme durumu varsa, ürünü teslim almadan iade etmelidir. Ürünü teslim aldıktan sonra, kargo tarafından ürüne zarar verildiği iddiasıyla yapılan iade talepleri kabul edilmeyecektir.

• Cayma Hakkının Kullanılması ; Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ‘ne göre, müşteri, “Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.” (Madde 8). Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 7 gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir. Cayma hakkından faydalanabilmek için ;
• İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren 7 günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.

• Elektronik ürünlerinde, ürünün kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan stickerlarin ya da bandının yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade kabul edilmemektedir.

• Müşteri, ürünü göndermeden önce, faks yada e-mail ile İade Başvurusu’nda bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir. Bu şekilde gönderilen ürünler, firmamızca kabul edilmeyip, iade edilecektir.
• Haktan faydalanmak için, satın alınan ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.

• Müşteri, ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.
• Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda cayma hakkı kullanılamaz.
• Niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallarda cayma hakkı söz konusu değildir.
• Ayıplı Malın İadesi : Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ‘a göre, “Tanıtım ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan ya da kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim ya da ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir.” (Madde 4). Ayıplı Mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için;
• ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa ya da, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer.
• Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır.
• Müşteri, ürünü göndermeden önce, faks yada e-mail ile başvuruda bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir.
• Ayıplı Mal bildiriminde, servis istasyonları, veya ürünün ithalatçısı veya imalatçısı tarafından düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.
• İade Süresi : www.ordu-dedektor.com.tr, yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı mal bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde iade eder.
• Kargo Ücreti : Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir.

Ürün kusurlu ve bozuk olmadığı durumlarda dedektör ve benzeri cihazların iadesi yoktur. Gerekçe :

Kopyalanabilir yazılım ve tek seferlik kullanım için satın almalar, iade koşulları sayesinde bu durumdan haksız fayda elde etme amacı açıkça belirgin olduğu durumlar barındırdığı sebebiyle bu tür cihazların iadesi zorunlu değildir. Kanuna göre mağazaların satmış oldukları ürünleri sebepsiz yere iade alma zorunlulukları yoktur.

Gönderilecek üründe bir sorun bulunması yada stoklarda bulunmaması halinde Satıcı ürünü göndermekten vazgeçerek siparişi iptal edebilir.